Védelmi stratégia:
Mivel mindenkinek egyszerűbb megérteni a stratégia előnyét védekezésnél, mint támadásnál, ezért itt kezdem. A L/NL hadsereg 3-szor gyorsabban épül meg, ez önmagában is hatalmas dolog. Háborús időkben nem árt, ha két hét alatt felállítasz egy sereget, nem akarod egy hónapig képezni őket. Ráadásul mivel a lándzsások majdnem kétszer olyan gyorsan mennek, mint a kardosok (igazából nem, de szükség esetén néha úgy tűnik), és az erősítésed a leglassabb egység sebességével halad, olyankor sokkal több sereget sokkal messzebbre tudsz mozgatni, ha szükséges.
Ez főleg akkor tűnik föl, amikor belépve azt látod, hogy egy-két órád van az első becsapódásig. Olyankor, amikor nem tudod megítélni az ellenség leglassabb egységét, mert későn jelentkeztél be, ez a stratégia tündökölni fog.
Példa 1:
Belépsz, és látod, hogy bejövőid vannak, vagy csak simán bejövőid vannak egy frissen foglalt faluba, amik azelőtt indultak, hogy elfoglaltad volna azt. Mindkét esetben lehetetlen megállapítani a támadók sebességét, és csak 2 órád van a becsapódásig.
Egy hagyományos L/K védelemmel csak 2 mezőnyi távolságról tudsz teljes sereget bevonni, és lándzsákat 3 mezőnyiről. Valószínűleg csak 1-2 védő falud van arra (ha szerencsés vagy, és közel van a központodhoz a falu). Szóval dönthetsz, hogy megerősíted a falut, és nagy veszteségeid lesznek (főleg a második esetben, egy fal nélküli falu védésénél), vagy vársz, és megpróbálsz ellentámadni. Nem valami sok lehetőség, és pontosan abban a helyzetben vagy, amiben az ellenség látni szeretne: vagy a faludat veszted el, vagy sok katonádat.
Ellenben a NL stratégiával jóval több lehetőséged van. 2 óra alatt a teljes véderőt 3 mezőnyi távolságból tudod behívni (ami majdnem dupla annyi mezőt jelent, mint az előző esetben), és nehézlovasokat pedig 7-8 mezőnyi távolságból. Ez 2-3 teljes védőfalu védelmét jelenti, és amennyiben a támadófaluid nehézlovasai is készek a védekezésre, ez még 4-5 falu nehézlovasait jelenti. (Talán többet is, ha annyira egybe vannak a faluid, mint nekem voltak.)
2 óra alatt olyan különbségekről beszélünk, mint 20k/20k és 30k/10k NL. Kérlek számold ki, és mondd meg melyik fog tovább kitartani… Kevesebbet veszítesz, kisebb sérülése lesz a falnak, ráadásul a veszteségeid 8 falura lesznek elosztva, aminek következtében az újraképzés negyedannyi időbe fog telni (vagy kevesebbe), mintha 2 faluban kéne újraképezned. Így 8 falud lesz, ami képzi a katonákat a barakkból és istállóból, amíg a másik módon csak 2 barakkból tudnál képezni.
Oszd el a veszteségeket; elosztódik az újraképzés.
Ez a stratégia főleg akkor tündököl, amikor közel vannak a falvaid egymáshoz, a fent illusztrált eset miatt. Minél közelebb vannak a faluid, annál távolabb kell az ellenfélnek mennie, és annál kevesebb idő kell az erősítésnek. A védelem működik, mert megengedi, hogy megpakolj falvakat, így minimalizálva a veszteségeidet, amíg az ellenségét maximalizálod. Nem az a cél, hogy ne veszíts többet, mint az ellenfél, hanem az, hogy 4-5-ször annyi katonát ölj meg, mint amennyit te veszítesz.
Ebből a nézőpontból a katonáid sokkal tovább tudnak kitartani, mintha lándzsás/kardos védekezést alkalmaznál.
Néha azonban megszivathatnak. 1000+ bejövőd van, és mind egyszerre jönnek. A lándzsás/NL taktika itt nem olyan erős, mint a lándzsás/kardos, de akkor hogy éled túl?
Példa 2:
A legrosszabb félelmed valóra válik: Rengeteg bejövő, sok ellenség, sok nemes. Van időd reagálni, több mint egy napod, de mi haszna?
Először is, ne pánikolj. Láss hozzá a bejövők megjelöléséhez. Több mint a fele ennek a szarnak csak fake lesz, kosokkal, felderítőkkel, vagy olyan seregek, amikben nincs nemes. Válaszd ki a nemeseket és a vélhető nuke-okat. (Ahogy minden jó játékos csinálná, nemde?) A legtöbb ilyen méretű hadművelet nem időzíthető, méreténél fogva, talán az egyes falukon igen, de a falvak között nem. A nemesvonat az „A” falura 5 órával később érkezik, mint a „B” falura, a „C” és „D” falvak meg 2 órával később, stb. stb. Találd ki, hogy mik ezek külön-külön? Sokszoros ismétlése az első példának. Persze egy jóval nagyobb mértékű dolog, de nem kivédhetetlen.
Néha persze nem tudsz elég védőd szerezni időben, a falak lerombolva, és az időzítésük is megegyezik még falvanként is. Mit lehet tenni? Tiéd a lehető legjobb dodge-olási lehetőség. Minden falvadban van védelem, ami csak arra vár, hogy elcsípjen egy nemest valahol. És amíg nemesvadászatot játszol az A szektorban, addig a B szektort bebiztosíthatod 2 óra alatt, hogy kinyírja a nuke-ot, vagy akár kettőt is, és két órával később elhívható máshová, hogy ott is elkapjon egy nuke-ot. (Mert nemcsak kétszer olyan gyorsan érnek oda az erősítéseid, hanem kétszer olyan gyorsan érnek haza is, hogy utána áthelyezhesd őket szintén kétszer olyan gyorsan.)
Sajnálom, de a lándzsa/kard közel sem képes ilyesmire. A támadóseregeidet a klasszikus L/K és Bárd/KL felállásban elküldöd, hogy vagy visszaszerezzenek egy elveszett falut (nem mintha egy ilyen helyzetben katona nélküli falvakra lenne szükséged), vagy öngyilkos támadásra indulnak, hogy felbőszítsd az agresszort (aki ha okos, csak dodge-ol). Míg a másik oldalon a NL bár papíron nem tart ki sokáig, de egy elszánt játékos irányítása alatt, és éber helyettesítők segítségével igazán jó esélyekkel veszi fel a harcot. El kell persze ismerni, hogy van egy pár olyan szituáció, amikor nem számít semmi, halálra vagy ítélve. (Ilyen esetben egy pár nemescsomag megőrzése, és a térkép szélére menekülés mindig egy végső megoldás marad.)
Előbb-utóbb lelassulnak. Egy-két hét intenzív harc után, ha az ellenfeled nem igazán ért el átütő sikereket, akkor elkerülhetetlen, hogy egy picit elbátortalanodjon. Még egy-két héttel később pedig minden bizonnyal már meg is térültek a veszteségeid, és kiképzés alatt állnak majd az egységek, hogy a jövő héten ismét csatába indulhassanak. (Ha ügyesen kitartottál.)
És ha megtörtek, legyőztek, elpusztítottak, akkor még mindig hosszan élvezheted a „nyírd ki a nemest” játékot. Kérdezzétek meg Thar-t (örök csúcstartó), föltartotta az MCD-t és a w00t-ot 3 hónapig, úgy hogy folyton elcsípte a nemeseket. Ő szó szerint egy másodperces vonatokat vágott ketté (de kezdek eltérni a tárgytól). És egy ilyen szituációban nincs jobb egység a nehézlovasnál. Ők a leggyorsabbak, és ha van néhány minden faludban, akkor több lehetőséget adsz magadnak, ha elszúrnád az időzítést az első pár alkalommal.