A stratégia
Kezdettől a lándzsásokra gyúrsz (a lovag után persze, de ezt mondanom se kell), és folyamatosan képzed őket. Aktívan farmolnod kell a környező falvakat. A bányáidat is fel kell kicsit húznod, mondjuk 9-es, 10-es szintre, utána hagyhatod őket. Innentől a cél az istálló megépítése.
10-es főhadiszállás (először ezt építsd meg)
5-ös barakk
5-ös kovács
Utána csináld meg az istállót, a felderítőket hagyjad, told fel 3-as szintre az istállót. Fejleszd ki a KL-t, és kezd el képezni őket. Ha észrevetted kihagytuk a bárdos és íjász kifejlesztését a KL képzés stratégiájánál. Egyszerűen csak csinálj lándzsásokat és farmolj őrült módjára. Az aktivitást megint csak hangsúlyozni tudom, enélkül talán jobb, ha valami hagyományosabb utat követsz a fejlődéshez.
Aquil 05.04.-án/-én 18:39 órakor Idéz
Védekezési stratégia*
4 módja van a védekezésnek, és ahhoz, hogy tényleg igazán jó játékos legyél, mindet el kell sajátítanod.
Az első a bebiztosítás. Ez a legalapabb készség a védekezésben, és egyben az egyik leghatásosabb is. Ennek lényege, hogy megerősíted a támadás alatt lévő falukat, annak érdekében, hogy megöld a támadókat. A probléma csak az, hogy bár egyszerűnek tűnik a dolog, mégis sokaknak nem sikerül. Vagy kevés védelemmel készülnek, vagy rosszul választják ki a bevédendő falvakat.
Amikor bebiztosítasz, figyelj oda ezekre:
-Ne védj be olyan falut, aminek nem 20-as a fala.
-Ne védj be falut kevesebb, mint 30.000 védekező egységgel.
-Ne védj be falut csak nehézlovassal.
-Ne védekezz támadó egységekkel.
-Ne próbálj meg bevédeni távoli, elszigetelt falut.
A célja a bebiztosításnak az, hogy maximalizálod az ellenfél veszteségeit, míg a magadéit minimalizálod. Falvak bevédésénél, a támadással ellentétben, megoldható, hogy akkora haderőt állíts össze, amekkorát csak akarsz. Ami ha figyelembe vesszük, hogy a csaták hogyan kerülnek kiszámításra, egy hatalmas előny. Egy-egy támadósereg nem tud nagyobb lenni 20.000 támadónál (kivéve a tanya bónuszt), amihez ha hozzávesszük a fal kínálta bónuszt, akkor a mérleg egyértelműen a védekező fél fele billen. Ha okosan használod a védelmedet, akkor kihúzhatod ellenfeled méregfogát, igen csekély saját veszteséggel. Csak arra emlékezz, hogy minél több védelmet tudsz összeszedni, annál kisebbek lesznek a veszteségeid. Amikor védekezésre szorulsz, akkor a játék mindig arról szól, hogy hogyan tudsz a legtöbb katonát spórolni, amiben a bebiztosítás nagy segítségedre lehet.
A következő lehetőség a nemesek blokkolása. Ez a védekezési metódus jóval fejlettebb, mint a bebiztosítás, viszont gyakran nagyon pontos tervezés és időzítés kell hozzá. Ráadásul ha nem tudod, hogy hogyan lehet megjelölni a bejövő támadásokat, akkor ezzel a nem fogsz sikerrel járni. A célod itt nem az, hogy megöld a támadó sereget, hanem az, hogy megpróbálsz dodge-olni, és csak a nemesek ellen védekezel. Ez egy elég rizikós stratégia, de rendkívül hasznos lehet, hogy időt nyerj, ha hosszabb ideig kell kitartanod, és kevés a katonád.
A dolog úgy működik, hogy először megjelölöd a beérkező támadásokat aszerint, hogy nemes vagy nuke** sebességgel jön-e, azért, hogy később be tudj dodge-olni a tisztogató és „nemeselő” támadások közé. Gyakran ehhez másodpercre pontosnak kell lenned, néhány esetben ezredmásodperc pontosnak, hogy biztosan eltaláld azt a keskeny határvonalat, ami elválasztja a támadásokat. Ez a mód azért működik, mivel a nemesek (főleg a vonat középső nemesei) gyakran minimális kíséretet kapnak, ami könnyű célponttá teszi őket, és ugye ha a nemes meghal, a hűség nem csökken.
Csakhogy amint mondtam, ez a metódus rizikós. A falud gyakran, ha nem mindig, elveszíti a falát, ami az ezt követő védelmi munkát elég kockázatossá teszi. Ráadásul a sikerhez az is kell, hogy a fiókodat valaki 24/7-ben figyelje, mert ha nem tudod megjelölni időben a támadásokat, akkor halott vagy. Sőt, mindig ott a lehetőség a támadók kezében, hogy a nemeseiket egy teljes támadósereggel kísérjék, ami a legtöbb védelmi erőn átmegy, ha már nincs fal. Meg azt is megcsinálhatják, hogy beraknak a vonat közepébe még egy tisztogató sereget. És mégis, mindezek ellenére, ha ezt a stratégiát egy játékos megfelelően alkalmazza, akkor szinte örökké életben maradhat minimális védekező katonával is.
A védekezés következő módja az ellentámadás. Ha folyamatosan csak védekezel, nem fogsz tudni visszaütni. Támadókat gyorsabban tudsz gyártani, mint védőket, szóval ha nem ütsz vissza, akkor hosszútávon bukásra vagy ítélve. Sőt, a támadóiddal hatásosan meg is tudod védeni magad, ha az ellenséges támadófalut veszed célba. Az első lépés ehhez, hogy meg tudd különböztetni az ellenfél támadó és védőfaluit. A következő, hogy úgy időzítsd a támadásod, hogy akkor érjenek be, amikor az ellenfél serege is otthon van. Ez a legjobb, és leghatásosabb módja, hogy megbénítsd az ellenfeled. A hátránya ennek az, hogy könnyen dodge-olhatják a támadásodat. Ezért akkor jársz a legjobban, hogyha úgy időzíted a támadásodat, hogy pont egyből azután érkezzenek meg, ahogy az ellenfél támadói hazaértek, így nem lesz ideje elküldeni őket otthonról.
Végül a legrendhagyóbb módja következik a védekezésnek, de egyben az egyik leghatásosabb is: a saját falud „nemeselése”. Ez a metódus olyanokat foglal magában, mint például szándékosan hagyni, hogy az ellenfélé legyen a falud, sőt még segíteni is neki, hogy „könnyebben” elfoglalja azzal, hogy lecsökkented a saját hűségedet. Ez persze megint egy kockázatos manőver. Cserébe nagyon hatásos lehet, főleg azokon a világokon, ahol nem érmés rendszer van. A cél az, hogy hagyod, hogy az ellenfél elfoglalja a falut, elköltve ezzel egy nemes árát, majd újra és újrafoglalja magát, és végül tiéd a végső nemes. Így az ellenfeled rendkívül sok nyersit fog veszíteni, aminek következtében az ellened irányuló hadjárat eléggé lelassulhat. Ráadásul a saját katonáit fordítod egymás ellen, mivel folyamatosan magát támadja, miközben jönnek be a vonat tagjai.
Ha ezt a módszert választod, akkor figyelj oda, hogy előtte „használd el” a támadás alatt lévő falu katonáit, mert különben amikor elfoglalják a falut, akkor harc nélkül fognak eltűnni. Vedd azt is figyelembe, hogy a nemes árát te is meg fogod érezni, ha nem érmés rendszer van. Meg azt is érdemes figyelembe venni, hogy amikor a falut épp elfoglalta, akkor kevesebb pontod lesz, így talán egy másik falunál kedvezőbb morállal harcolhatsz, ami egy hajszálon múló harcnál jelentős lehet. Aztán jössz a saját támadóiddal és nemeseddel, és egyszerűen visszafoglalod a falut. Csak lehetőleg időzítsd megfelelően közel az utolsó nemeséhez (lehetőleg egynéhány másodpercre), vagy különben már könnyen az ellensége erősítésével találhatod szembe magad, amit egy megépített fal mellett talán már le se tudsz győzni. Csak úgy, mint az előző védekezési módoknál, az időzítés itt is kulcsfontosságú.
*: Ez a fejezet egyértelműen a többfalus játékszakaszra vonatkozik, de ne feledjük, ami kicsiben, az nagyban, és fordítva.
**: nuke=teljes lakosságnyi támadósereg. Általában 250-300 faltörő kost, 6000+ bárdost és 3000+ könnyűlovast jelent. Elnevezését arról kapta, hogy körülbelül annyira pusztító erejű lehet egy ilyen támadás, mint egy atombomba Ezért kell a bebiztosításnál atom-biztos védelmet intézni